Skadarlija – boemska četvrt

Jedna od stvari koja je proslavila Beograd i zbog koje se turisti malđih generacija uglavnom odlučuju da ga posete je upravo noćni život. Beograd se zaista može pohvaliti bogatim i raznovrsnim noćnim životom. Svako ko odluči da izađe negde, može pronaći savršeno mesto prema svojim afinitetima. Mesta za provod ima dosta, tu su klubovi, kafane, splavovi, barovi, žurke na otvorenom.. Kao mesto koje se posebno izdvaja i za koje se kaže da niste osetili duh Beograda ukoliko ga ne posetite je Skadarlija. Ono što je Baš Čaršija za Sarajevo to je Skadarlija za Beograd.

Skadarlija nekada

Skadarska ulica ili Skadarlija je jedna od najpoznatijih ulica Beograda koja uspešno odoleva vremenu. Sve što se dešva u Skadarliji je deo nekadašnjeg i boemskog duha. Ovaj naziv dobila je 1872. druge godine, pre toga zvala se Ciganska mala. Dugačka je oko 400 metara, a svojim izgledom je uspela da zadrži autentičan duh koji je nekada imala i koji traje i danas. Prva asocijacija na Skadarliju su kaldrma, prigušeno osvetljenje, tambura i dobra hrana i piće. Nekada je Skadarska ulica bila centar kulturnog, političkog i društvenog života. Brojni umetnici, glumci, muzičari, slikari i pesnici su dočekivali zoru u njoj. Poznato je da su među stalnim gostima bili Branislav Nušić, Bora Stanković, Momo Kapor, Jovan Jovanović Zmaj… Zanimljivo je istaći da su u ovoj ulici izvedene prve predstave i igranske beogradske opere, davne 1908 godine, ali i prve svadbe. U restoranima su se osnivale prve političke partije i novine.

Restorani u Skadarliji

Ono što pored autentičnog izgleda privlači turiste da posete Skadarliju jesu čuvene kafane i restorani od kojih neki postoje i 150 godina. U restoranima se služe tradicionalna srpska jela, pića i sluša starogradska i narodna muzika. Ne postoji bolje mesto u glavnom gradu koje će Vam predstaviti kulturu, gostoprimstvo i srdačnost našeg naroda. Za samo jedno veče gosti mogu da iskuse magiju dobrog ukusa, domaću srpsku rakiju i vino ali i da uživaju u najstarijim kafanskim pesmama. Neki od najpoznatijih restorana su: Tri šešira, restoran Skadarlija, Dva jelena, Šešir moj, Mali vrabac i dr.

Kuća Đure Jakšića

Đura Jakšić se smatra jednim od najznačajnijih srpskih pesnika, pripovedača, satiričara, dramskih pisaca i slikara 19. veka. Njegova dela su nezaobilazan deo školskih udžbenika i lektira u mnogim školama u Srbiji i regionu. On je živeo u Skadarliji sa suprugom i dvoje dece. Poznato je da je bio veliki boem i da je mnoge noći provodio u kafanama i da ga čak ni tuberkuloza,  opaka bolest u to vreme, nije sprečavala da uživa u vinu, rakiji i zvucima tambure. Njegova kuća se i danas nalazi istom mestu. Pretvorena je u muzej i postala mesto okupljanja brojnih mladih umetnika sa zadatkom da čuva zaostavštinu Đure Jakšića i da podstiče mlade talente da se vinu u svet umetnosti. U njegovu čast, ovde se održavaju koncerti, književne večeri i izložbe, a ulaz je uvek slobodan.

Kao što smo rekli, Skadarlija je nezaobilazno mesto prilikom posete Beograda. Zbog svoje lepote i značaja pod zaštitom je države kao spomenik kulture. Na samom ulazu, sačekaće Vas njena zastava kao i interesantna poruka: ,,Skadarlija — centar umetničke boemije, tradicija je stvaranja već ceo vek. Zato posetioče, kad dođeš u ovaj kutak Beograda da se zabaviš i razonodiš, pokušaj da maštom svojom dočaraš davno minulo vreme. Seti se svih onih generacija pesnika i glumaca, novinara i slikara, boema znanih i neznanih…”